Gmina Kraśniczyn
![]() |
Urząd Gminy Kraśniczyn |
![]() |
Gmina położona jest w malowniczym regionie Działów Grabowieckich. W krajobrazie tego terenu dominują jary i całe systemy wąwozów lessowych. Szczególne skupisko wąwozów znajduje się na północ od doliny rzeki Wojsławki i w okolicach miejscowości Bończa i Zastawie. Składa się z 21 miejscowości zajmujących powierzchnię 110 km2. Zamieszkuje ją około 5000 mieszkańców.
Pierwsze historyczne wzmianki o Kraśniczynie pojawiły się w roku 1564. Było to wówczas najmniejsze miasteczko w powiecie krasnostawskim ziemi chełmskiej. Jak wiele innych tego typu miast kresowych miało charakter wiejski, choć z rynkiem pośrodku i karczmą (która zachowała się do dziś).
Prawa miejskie Kraśniczyn utracił znacznie szybciej niż inne miasta regionu. Władze Królestwa Polskiego odebrały mu je już w 1824 roku. Od 1975 roku aż do reformy administracyjnej w 1999 roku gmina Kraśniczyn należała do województwa chełmskiego. Turystów odwiedzających gminę Kraśniczyn zainteresować może również przyroda. Prawie ¼ powierzchni gminy zajmują bogate krajobrazowo, florystcznie i faunistycznie lasy. Osobliwością jest suseł perełkowany, gatunek gryzonia wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt obejmującej gatunki wymierające lub zagrożone wyginięciem. Ciekawostką przyrodniczą są również źródła w lesie Baraniec i Cecharka, których krystalicznie czysta woda po przepłynięciu kilkunastu metrów znika pod ziemią. Na terenie gminyznajdują się liczne pomniki przyrody w miejscowości Drewniki: lipa drobnolistna o obwodzie 570 cm, w miejscowości Bończa buki o obwodzie 300 i 370 cm oraz zespół modrzewi (240-375cm) w okolicach Kraśniczyna. Obiektem udostępnionym do zwiedzania jest unikatowy rezerwat „Głęboka Dolina” o powierzchni 243,15 ha. Dla ochronyi podkreślenia walorów przyrodniczych znaczna część gminy Kraśniczyn została do Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Kraśniczyn jest gminą typowo rolniczą. Liczba gospodarstw indywidualnych mieści się w granicach 1012. W strukturze upraw dominują: pszenica i buraki.
Na terenie gminy nie ma dużej liczby podmiotów gospodarczych (94). Potencjalnym inwestorom gmina oferuje dozagospodarowania: budynki po byłych obiektach szkolnych w miejscowościach Drewniki, Anielpol i Olszanka oraz zabytkowy zajazd w Kraśniczynie.
Lista miejscowości:
Anielpol, Bończa, Bończa-Kolonia, Brzeziny, Chełmiec, Czajki, Drewniki, Franciszków, Kraśniczyn, Łukaszówka, Majdan Surhowski, Olszanka, Pniaki, Stara Wieś, Surhów, Surhów-Kolonia, Wolica, Wólka Kraśniczyńska, Zalesie, Zastawie.