Gmina Fajsławice
![]() |
Urząd Gminy Fajsławice |
![]() |
Zajmująca 70,7 km2 powierzchni i licząca 5400 mieszkańców gmina leży na obszarze Wyniosłości Giełczewskiej. Jest podzielona na 12 sołectw. Obszar gminy przecina rzeka Marianka.
Wieś Fajsławice wzmiankowana była w źródłach po raz pierwszy w 1409 roku jako własność szlachecka. W latach 1413-1429 jej dziedzicem był Sięgniew z Rudna, kustosz kolegiaty w Wiślicy. W okresie staropolskim Fajsławice wchodziły w skład ziemi lubelskiej województwa sandomierskiego, a od 1474 roku - województwa i powiatu lubelskiego. Do powiatu krasnostawskiego należy od czasów zaborów. Gmina Fajsławice utworzona została przez władze Księstwa Warszawskiego w 1809 roku. Historia pozostawiła tu swój ślad w postaci wielu cennych obiektów architektonicznych.
Pomimo braku w gminie ośrodka kultury miejscowe tradycje i kulturę ludową kultywują działające już od ponad 15 lat w Siedliskach Ludowy Zespół Śpiewaczy i kapela Siedliszczaki. Sztukę ludową upowszechniają także rzeźbiarze z Siedlisk i Boniewa. Powołane w 1998 roku Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic zajmuje się organizowaniem seminariów i sejmików o charakterze ekologicznym. Z inicjatywy TPF ukazało się wiele publikacji dotyczących historii Fajsławic czy zielarstwa w gminie. Gmina ma charakter typowo rolniczy. Bardzo dobre gleby umożliwiają uzyskiwanie wysokich plonów. W uprawach dominują zboża i zioła. Znaczną część powierzchni gminy zajmują sady.
Działalność gospodarczą na terenie gminy prowadzą 132 podmioty gospodarcze. Gmina Fajsławice dysponuje wolnymi terenami pod lokalizację zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, handlu i usług. Swoją szansę rozwoju upatruje również w agroturystyce. Położenie gminy przy trasie krajowej T-17 oraz potencjał rolny stwarzają dogodne warunki dla inwestorów.
Lista miejscowości:
Bielecha, Boniewo, Dziecinin, Fajsławice, Ignasin, Kosnowiec, Ksawerówka, Marysin, Siedliska Pierwsze, Siedliska Drugie, Suchodoły, Wola Idzikowska.