Symbole Powiatu
Herb Powiatu Krasnostawskiego tworzą biała lilia oraz złoty karp umieszczone jedno pod drugi na czerwonym tle. Herb został zaprojektowany w 2000 roku.
Flaga Powiatu Krasnostawskiego składa się z trzech poziomych pasów w kolorach białym, żółtym i czerwonym oraz centralnie umieszczonego herbu.
![]() |
|
Sztandar Powiatu Krasnostawskiego |
Historia herbu Powiatu Krasnostawskiego
W polu czerwonym lilia srebrna, poniżej zaś złoty karp w pas.
Symbolika herbu nawiązuje do początków powiatu oraz do stolicy powiatu - miasta krasnegostawu.
Do początków powiatu krasnostawskiego, sięgających I połowy XV wieku, nawiązuje andegaweńska lilia. Wprowadzona została do herbu dla upamiętnienia dwóch okoliczności związanych z początkami powiatu. Widniała ona w herbie pierwszego starosty powiatu krasnostawskiego którym był Jan (Hryćko) Kierdej z Pomorzan. Będąc już wcześniej starostą rateńskim i chełmskim król Władysław Jagiełło w roku 1433 powierzył mu urząd starosty krasnostawskiego. W latach następnych osiągnął jeszcze urząd starosty trembowelskiego oraz kasztelana lwowskiego i wojewody podolskiego. Po jego śmierci w roku 1462, starostą krasnostawskim był również jego syn Zygmunt (Hryćko) Kierdej (do 1478 r.).
Kierdejowiczowie byli herbu własnego, tj. pieczętowali się herbem Kierdejowa (występującym też pod nazwą Kierdeja). Herb ten przedstawiał tarczę dzieloną na dwie części pobocznice) w słup. W pobocznicy lewej (prawej dla patrzącego), widniały umieszczone w słup trzy lilie andegaweńskie. Prawa pobocznica, czerwona, była pusta.
Według Jana Długosza początki tego herbu wiążą się z okresem panowania w Polsce króla Ludwika Węgierskiego. Władca ten nadał herb zasłużonemu rycerzowi imieniem Kierdej i od imienia tego urobiona została jego nazwa. Herb, który otrzymał Kierdej powstał w drodze uszczerbienia herbu królewskiego. Herb Andegawenów przedstawiał bowiem w prawej pobocznicy pasy na przemian czerwone i białe w lewej zaś trzy lilie.
O tym, że także starosta krasnostawski Jan (Hryćko) Kierdej pieczętował się herbem Kierdejowa, dowodnie przekonuje dokument przez niego wystawiony i opieczętowany pieczęcią z 1451 r. W jego sygnetowej pieczęci widnieje opisany wyżej herb.
Lilia andegaweńska w herbie powiatu krasnostawskiego przypomina jednocześnie o władcach Polski z dynastii Andegaweńskiej, a w szczególności królową św. Jadwigę. Tej to bowiem władczyni zawdzięczamy ostateczną decyzję w sprawie przynależności ziemi ruskiej, w skład której wchodziła również ziemia chełmska z jej późniejszym powiatem krasnostawskim, do Królestwa Polskiego. O definitywnym przyłączeniu Rusi do odrodzonego Królestwa Polskiego (proces ten rozpoczęły zabiegi i decyzje króla Kazimierza Wielkiego) zdecydowało zniesienie panowania węgierskiego na Rusi w wyniku wyprawy Jadwigi na Ruś w roku 1387.
Drugim elementem godła herbowego jest karp złoty. Nawiązuje on do stolicy powiatu, miasta Krasnegostawu. Dwa karpie złote są godłem herbowym tego miasta, co dowodnie poświadczone jest począwszy od połowy XIX w. (w okresie staropolskim herbem miasta były dwie ryby w słup). Dwie ryby w pas od XVI w. były godłem występującym w pieczęci sądu miejskiego.
Barwy herbu nawiązują do tradycji herbu Kierdeja i miasta Krasnegostawu, a jednocześnie nawiązują do barw herbu województwa lubelskiego, w skład którego wchodzi powiat krasnostawski.