W czwartkowy wieczór 18 stycznia br. refektarz Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie po raz kolejny połączył piękno muzyki z historycznym duchem zabytkowego kolegium pojezuickiego. Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie w swoim "Noworocznym Koncercie" zaprezentowała specjalnie opracowany program słowno-muzyczny.
Na wstępie przedstawicielki Samorządu Szkolnego - Julia Dunaj i Maja Szerement przybliżyły licznie przybyłym gościom historię krasnostawskiej szkoły muzycznej oraz najważniejsze wydarzenia z życia placówki. Następnie orkiestra zagrała najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Jerzego Kaczmarka, m.in.: "Wśród Nocnej Ciszy", "Bóg się Rodzi", "Przybieżeli do Betlejem".
W kolejnej części koncertu, po krótkich prezentacjach słownych, młodzi artyści wykonali Arię na strunie g J. S. Bacha w opracowaniu Mieczysława Pawelca, a solistka Gabrysia Klus zagrała na fortepianie Walca w stylu Chopina O. Mericanto. W dalszej części programu publiczność wysłuchała kilku angielskich melodii świąteczno-karnawałowych, a w przerwie została przedstawiona sylwetka patrona szkoły - Witolda Lutosławskiego.
Finałowym i zarazem popisowym utworem Orkiestry była "Malaguena" Ernesto Lecuona, gdzie solo na trąbce wykonał Łukasz Mazurek. Na zakończenie publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami na stojąco, a Starosta krasnostawski pan Janusz Szpak oraz Dyrektor muzeum pan Marek Majewski wręczyli muzykom i ich opiekunom kwiaty i słodkie upominki.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Krasnymstawie rozpoczęła działalność 05 września 1987 r. Początkowo pod nazwą Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Krasnymstawie Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Chełmie. Następnie 1 stycznia 1990 r. placówka usamodzielniła się przyjmując nazwę Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Krasnymstawie, a 1 września 1998 r. nastąpiło uroczyste otwarcie PSM II st. Obecnie jednostka cieszy się dużym uznaniem w lokalnym środowisku. Uczniowie PSM często uczestniczą w konkursach i przeglądach na szczeblu międzyszkolnym i ogólnopolskim, a także koncertują podczas miejskich uroczystości. Swoje osiągnięcia i umiejętności prezentują również podczas organizowanych przez szkołę koncertów, popisów i audycji.
