RODZINA W MUZEUM – to hasło, pod którym w tym roku ogłoszono XVI Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Rodzina” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie.
W dniu 9 listopada br., odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, któremu patronuje Lubelski Kurator Oświaty. W tym roku, ze względu na tematykę konkursu, podsumowanie odbyło się w gościnnych murach Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, które jest sąsiadem MDK.
Uroczystość rozpoczął występ wokalny Alicji Kawęckiej, wychowanki pracowni wokalnej MDK prowadzonej przez panią Annę Klus. Młoda wokalistka wykonała piosenki pochodzące z musicali realizowanych przez naszą placówkę w latach ubiegłych. Następnie głos zabrała dyrektor MDK, pani Małgorzata Prus witając przybyłych gości, laureatów konkursu, ich opiekunów i rodziców oraz wspominając długoletnią już historię konkursu i jego inicjatorkę panią Bronisławę Żuk.
Pan Janusz Szpak - Starosta Krasnostawski, w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie z kulturalnej i artystycznej działalności MDK, wyraził radość z udziału dzieci i młodzieży w konkursach plastycznych i życzył im kolejnych sukcesów, zapraszając do udziału w konkursach organizowanych przez MDK w latach przyszłych.
Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbywało się w refektarzu Muzeum Regionalnym i przy tej okazji pan Konrad Grochecki, pracownik muzeum przybliżył zebranym wiedzę na temat znaczenia tego rodzaju miejsca oraz historię Kolegium Pojezuickiego, którego budynek obecnie mieści trzy placówki kultury: Muzeum Regionalne, Powiatową Bibliotekę Publiczną i Młodzieżowy Dom Kultury.
Następnie komisarz konkursu pani Joanna Kawęcka przedstawiła komisję konkursową w składzie: przewodnicząca – Bronisława Żuk, artysta plastyk, pomysłodawca konkursu oraz wieloletni pracownik MDK, Agnieszka Żuk-Słabek - nauczyciel plastyki MDK, i Joanna Kawęcka – nauczyciel plastyki MDK oraz nauczyciel technikum organizacji reklamy w ZSP nr 2 w Krasnymstawie. Po czym organizatorzy przystąpili do wręczania dyplomów nagrodzonym i wyróżnionym laureatom konkursu. Dyplomy przygotowane przez organizatorów miały indywidualny charakter – każdy z nich miał nadrukowaną pracę autora, za którą laureat otrzymał nagrodę lub wyróżnienie.
Dyplomy wręczali Starosta Janusz Szpak, Krzysztof Gałan - sekretarz Urzędu Miasta, dyrektor MDK pani Małgorzata Prus oraz członkowie jury. Oprócz nagród i wyróżnień ufundowanych przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Radę Rodziców przy MDK, jury przyznało nagrody dodatkowe, po jednej w każdej kategorii wiekowej, ufundowane przez Lubelskiego Kuratora Oświaty panią Teresę Misiuk. Nagrody te otrzymali: Michalina Kostek, lat 5 z MDK w Biłgoraju, Hanna Trojanowska, lat 8 ze SP nr 5 w Biłgoraju, Emilia Bala, lat 12 ze SP nr 3 w Tomaszowie Lubelskim, Edyta Baran, lat 16 z Gimnazjum w Polkowicach, Ewa Misztal, lat 17 z III LO w Zamościu. Nagrody w imieniu pani kurator wręczyła pani Krystyna Saneluta , przedstawiciel Kuratorium Oświaty.
Obecnym podczas uroczystości nauczycielom przekazano też podziękowania za przygotowanie dzieci i młodzieży do udziału w konkursie oraz dyplomy dla wychowanków, których prace poza nagrodzonymi i wyróżnionymi, znalazły się na wystawie pokonkursowej.
Żeby uatrakcyjnić uczestnikom podsumowania pobyt w Muzeum oraz chociaż częściowo zapoznać ich z jego bogatymi zbiorami, organizatorzy konkursu wspólnie z pracownikami muzeum przygotowali dla nich zabawy w postaci zadań do wykonania, połączone z odszukiwaniem ukrytych na terenie muzeum upominków.
Laureaci z poszczególnych grup wiekowych udali się do różnych działów muzeum. W przygotowaniu tej części spotkania organizatorów wsparli pracownicy muzeum oraz uczennice IV klasy Technikum Organizacji Reklamy z ZSP nr 2 w Krasnymstawie.
Dzieci w wieku 4 - 6 lat przeszły z panem Mateuszem Soroką, pracownikiem muzeum oraz Klaudią Orkiszewską do działu etnografii, gdzie rozwiązywały zagadki związane z przygotowaną dla nich opowieścią o kowalu Błażeju.
Uczniowie w wieku 7 – 9 lat udały się za panią Mają Toczoną-Wal oraz Pauliną Kochańską do działu sztuki, w którym zapoznały się z historią pięknej Konstancji i rozwiązywały zagadki związane z eksponowanymi w tym dziale zabytkami.
Kategoria wiekowa 10 - 12 lat wraz z panią Elżbietą Sobczuk i Pauliną Rejch zeszły do podziemi muzeum, gdzie znajduje się dział archeologii, a ich zadanie polegało na rozwiązaniu krzyżówki związanej z archeologicznymi zabytkami muzeum.
Najstarsi laureaci konkursu tzn. uczniowie w wieku 13 - 19 lat swoje zadanie wykonywali pod okiem pana Konrada Grocheckiego oraz Magdaleny Tkaczyk, w Sali Portretowej, a polegało ono na ułożeniu puzzli przedstawiających postacie z obrazów znajdujących się w Sali, a związanych z miastem i wspólnym rozwiązaniem zagadki.
Kolejnym etapem podsumowania konkursu było uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej oraz skorzystanie z poczęstunku przygotowanego przez organizatorów. Był to czas podziwiania wspaniałych prac, które znalazły się na wystawie, rozmów, wymiany doświadczeń miedzy nauczycielami i nawiązywania nowych kontaktów. Na koniec komisarz konkursu zaprosiła do uczestnictwa w kolejnej edycji konkursu oraz do udziału w innych konkursach organizowanych przez MDK a szczególnie do ogłoszonego już na stronie internetowej MDK, Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego „Mój Anioł”.