Co prawda nie zakończył się jeszcze bieżący rok szkolny, ale osoby odpowiedzialne za jego organizację pracują już nad kolejną jego edycją.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie doszło do spotkania władz powiatu z krasnostawskimi pracodawcami. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy wszystkich szkół ponadgimnazjalnych prowadzących w swoich szkołach kierunki techniczne.
Ze strony pracodawców przybyli: Marek Wereszczyński właściciel firmy WEMAX, Kazimierz Ruszniak – prezes firmy ENERGOREMONT Sp. z o.o., Janusz Spierzak – prezes firmy BRENAL i Janusz Mazurek - właściciel firmy Maturek Metal (wszyscy reprezentują szeroko pojętą branżę metalową).
Lokalny (ale nie tylko) rynek pracy upomina się o fachowców, gdyż boleśnie zaczyna odczuwać skutki zapaści kształcenia zawodowego w Polsce. Rozpoczyna się walka o dobrego pracownika. Najlepszy jest taki, którego firma sama sobie wykształci – takimi słowami rozpoczął spotkanie starosta Janusz Szpak. Pod warunkiem ścisłej współpracy szkoły z daną firmą rozpoczynającej się już na etapie tworzenia programu nauczania, a kończącej na realizacji kształcenia praktycznego w firmie, w realnych warunkach produkcyjnych. Stąd też nasze dzisiejsze spotkanie. – mówił starosta. Należy obalić mit, że szkoły zawodowe kształcą bezrobotnych. Szkoły będą kształciły przyszłych pracowników, fachowców w danej branży, których firmy zechcą zatrudnić.
Krasnostawscy przedsiębiorcy potwierdzili to w pełni. Zwracali uwagę, że bardzo często mając intratne zlecenia potrzebują pracowników potrafiących spawać, znających rysunek techniczny, będących przygotowanymi do zawodu. Jako przedstawiciele branży metalowej jesteśmy zainteresowani operatorami nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie – mówił pan Marek Wereszczyński.
Podczas spotkania padła wstępna deklaracja, że pracodawcy zatrudnią co roku w swoich firmach dwudziestu uczniów, którzy będą przejawiać zainteresowanie zawodem i po prostu zechcą być dobrymi fachowcami w przyszłości.
Naczelnik wydziału oświaty Marek Majewski powiedział, że nasze szkoły przygotowały już specjalistyczne kierunki kształcenia. Dla przykładu ZSP Nr 1 prowadzi już nauczanie w zawodzie technik mechanik, którego pierwszą kwalifikacją jest obsługa nowoczesnych obrabiarek skrawających, takich które wykorzystywane są w procesie produkcji wyżej wymienionych przedsiębiorstw. Przedmioty zawodowe praktyczne będą realizowane w tych firmach podczas normalnego procesu produkcyjnego. Jednocześnie szefowie firm będą mogli na bieżąco obserwować swoich przyszłych pracowników, by wybrać tych najlepszych. Na tym będzie m.in. polegała współpraca szkoły z tymi przedsiębiorstwami.
Wicestarosta Henryk Czerniej zwrócił także uwagę na ciekawą klasę wielozawodową, która będzie pomagać wykształcić fachowców w tzw. zawodach niszowych, na które jest jednostkowe zapotrzebowanie np.: piekarzy, cukierników, blacharzy samochodowych, zegarmistrzów i wszystkich innych, na które pracodawcy zgłaszają popyt. Jest to specyficzna forma kształcenia, gdyż teoretyczne przygotowanie zawodowe w danym zawodzie uczeń zdobywa na specjalistycznych kursach zawodowych, za które płaci szkoła. Praktyczna nauka zawodu jest realizowana u przedsiębiorcy, z którym uczeń zawiera umowę o pracę jako pracownik młodociany. Wiąże się z tym kilka korzyści dla ucznia: umowa o pracę, to staż pracy i wynagrodzenie, praktyka u pracodawcy to zapewnione przyszłe miejsce stałej pracy.
