Całodniowe uroczystości obchodów świąt 15 sierpnia już za nami. Organizatorzy zadbali o liczne atrakcje, które umiliły ten świąteczny dzień wszystkim, którzy zdecydowali się osobiście uczestniczyć w krasnostawskich uroczystościach. Dla tych, którzy nie mogli jednak stawić się na Rynku Miejskim w Krasnymstawie udostępniono możliwość śledzenia transmisji internetowej wszystkich wydarzeń.
Tego dnia świętowanie rozpoczęło się na krasnostawskim rynku o godzinie 14 od odprawienia mszy świętej z wojskową asystą honorową. Liturgię w intencji podziękowań z okazji 100-lecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą” koncelebrowali proboszczowie krasnostawskich parafii. Następnie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Wojska Polskiego, a także apel pamięci oraz oddano salwę honorową w hołdzie wszystkim poległym za ojczyznę. Odsłonięto także tablicę pamiątkową, umiejscowioną na budynku niegdysiejszego magistratu. Pierwszą, oficjalną część obchodów zwieńczyła defilada pododdziałów 19. Batalionu Zmechanizowanego. W trakcie trwania uroczystości wszyscy zebrani mogli podziwiać także sprzęt wojskowy i pożarniczy udostępniony na uliczkach Placu 3-go Maja. Organizatorami tej części uroczystości byli członkowie Komitetu Honorowego Obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w powiecie krasnostawskim, w tym poseł na Sejm RP Teresa Hałas, starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, burmistrz Krasnegostawu Robert Kościuk i proboszczowie krasnostawskich parafii, a także Dowódca Garnizonu Chełm – ppłk Hubert Trusiuk. Zadbali oni o to, żeby pomimo przestrzegania rygoru sanitarnego każdy w bezpieczny sposób mógł świętować i uczestniczyć w uroczystościach, które ze względu na ich doniosły charakter i okrągłą rocznicę zorganizowano w sposób godny wielkiego jubileuszu. Spektakularny efekt Krasnostawianie mogli przeżyć i usłyszeć sami, lub za pomocą środków masowego przekazu, o które także zadbali organizatorzy.
W dalszej części obchodów odbył się pierwszy z koncertów zaplanowanych tego dnia, w którym zebranym zaprezentowali się Jacek Wójcicki i zamojskie Trio Beethovenowskie zatytułowany był „Gloria Vitae – Totus Tuus, w roku 100 lecia urodzin św. Jana Pawła II”. Artysta wykonał m.in. utwór „Karuzela z Madonnami”, który zadedykował zmarłej w sobotę Ewie Demarczyk. Z kolei o godzinie 20 odbyło się kolejne widowisko, będące ukoronowaniem sobotnich obchodów rocznicowych – koncert „Bogu i Ojczyźnie, w 100 lecie Bitwy Warszawskiej”. Wzięli w nim udział Anna Jurksztowicz, Krzesimir Dębski, Jacek Wójcicki, Artur Kocięcki, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu i zamojski chór Contra. W czasie koncertu orkiestra i chór pod batutą maestro Dębskiego wykonywali utwory muzyczne z filmu „1920 Bitwa Warszawska”, ale także z innych dzieł do których muzykę napisał Krzesimir Dębski. Przy drugim bisie licznie zgromadzoną publiczność mistrz wraz z żoną – Anną Jurksztowicz żegnał spektakularną interpretacją utworu „Nim wstanie dzień” skomponowanego przez Krzysztofa Komedę i pierwotnie wykonywanego przez Edmunda Fettinga do słów Agnieszki Osieckiej.
Organizatorzy zatroszczyli się o to, by całe uroczystości odbyły się z poszanowaniem wszelkich zasad i reżimu sanitarnego. Aby uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu mogli również spacerujący na środku Rynku ustawiono specjalny telebim. Ponadto impreza była rejestrowana przez TVP Lublin, zaś godzinną retransmisję koncertu będzie można zobaczyć w poniedziałek o godzinie 17:00 w programie TVP 3 Lublin. Nad realizowanym przez Stowarzyszenie Gloria Vitae projektem „Muzyka i drogowskazy historii w Polskiej Drodze do Wolności” patronat honorowy objęli: Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Europoseł Beata Mazurek, poseł na Sejm RP Teresa Hałas, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Projekt dofinansowano również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, województwa Lubelskiego i miasta Krasnystaw. Partnerami i darczyńcami koncertu byli: Fundacja PGNiG, Totalizator Sportowy, OSM Krasnystaw, Karczma u Fela, Hotel Rapa, Foto-Studio Sarzyńscy, Drukarnia Attyla, Nadleśnictwo Krasnystaw, Drukarnia Polianna, LGD Krasnystaw PLUS, Bank Spółdzielczy w Izbicy i firma Wemax. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio BonTon i SuperTydzień Krasnostawski.
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w opisywanym wydarzeniu, lub chcieliby przeżyć je jeszcze raz zapraszamy do transmisji, które prowadziliśmy na żywo z miejsca uroczystości:
Uroczystości stulecia Bitwy Warszawskiej, 15.08.20 od godz. 14
Koncert "Bogu i Ojczyźnie", 15.08.20 od godz. 20
