Zgodnie z jednym z wcześniejszych komunikatów ministra Piontkowskiego od 1 września uczniowie powrócą do stacjonarnej edukacji w szkołach, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN. Natomiast na obszarach, w których zostały wyodrębnione strefy z uwagi na większe ryzyko zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 MEN przygotowało dodatkowe zalecenia, które dyrektorzy szkół mogą zastosować uwzględniając specyfikę swoich placówek.
MEN wspólnie z GIS przygotował dodatkowe zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek, które znajdują się w strefie żółtej i czerwonej. Szczegółowe informacje na ten temat, jak również materiały do pobrania znajdą Państwo pod adresem:
https://www.gov.pl/web/edukacja/organizacja-ksztalcenia-zalecenia-dla-dyrektorow
Minister Dariusz Piontkowski podkreślił, że standardowym sposobem organizacji zajęć będą tradycyjne zajęcia odbywające się stacjonarnie w szkołach. Dyrektorzy placówek będą mogli zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) – wariant B lub zdalne – wariant C. Możliwe to będzie po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie żółtej lub czerwonej strefy na terenie danego powiatu nie oznacza automatycznego przechodzenia pracy szkół w tryb mieszany czy zdalny. W takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko ograniczone działania, jak np. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły lub placówki. W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów. Na powyższej stronie opisano także warunki wprowadzenia kształcenia w wariancie B i C, a także procedury w sytuacji podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2.
Dodatkowo, dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej MEN umieszczono zbiór najczęściej zadawanych pytań w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek od 1 września 2020 r i odpowiedzi na owe pytania. Zgromadzony zasób informacji z pewnością będzie pomocny dla rodziców, dzieci i nauczycieli.
https://www.gov.pl/web/edukacja/Q-A-powrot-uczniow-do-szkol-i-placowek-1-wrzesnia-2020