26 września 2019 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Krasnymstawie powołanej Zarządzeniem Nr 35/2019 Starosty Krasnostawskiego z dnia 14 sierpnia 2019 roku.
W skład Powiatowej Rady Rynku Pracy wchodzą osoby powołane przez starostę spośród działających na terenie powiatu terenowych struktur każdej organizacji związkowej i organizacji pracodawców, reprezentowanych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, społeczno-zawodowych organizacji rolników, w tym związków zawodowych rolników indywidualnych i izb rolniczych oraz organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy. Starosta może powołać w skład Powiatowej Rady Rynku Pracy trzech przedstawicieli.
Podczas posiedzenia starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk wręczył akty powołania członkom Powiatowej Rady Rynku Pracy, którzy reprezentują poszczególne organizacje:
- Berezowski Lech – przedstawiciel Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców Krasnostawskich,
- Frącek Marek – przedstawiciel Lubelskiej Izby Rolniczej,
- Gołębiowski Mariusz – przedstawiciel ZZR „Ojczyzna”,
- Hus Wojciech – przedstawiciel LGD „Krasnystaw PLUS”,
- Kondratiuk Katarzyna – przedstawicielka Rady OPZZ Województwa Lubelskiego,
- Księżuk Mirosław – przedstawiciel jednostki samorządu terytorialnego,
- Matysiak Henryk – przedstawiciel Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie,
- Nieścior Marek – przedstawiciel jednostki samorządu terytorialnego,
- Pasierbska Lidia – przedstawicielka Forum Związków Zawodowych,
- Prucnal Mateusz – przedstawiciel Związku Pracodawców Ziemi Lubelskiej,
- Przysiężniak Justyna – przedstawicielka jednostki samorządu terytorialnego
- Sawa Dorota – przedstawicielka Lubelskiej Fundacji Rozwoju,
- Talarowska Agnieszka – przedstawicielka NSZZ „Solidarność” Region Chełm,
- Wroński Józef – przedstawiciel NSZZ RI „Solidarność".
Na pierwszym posiedzeniu Powiatowej Rady Rynku Pracy w Krasnymstawie spośród członków, w wyniku jawnego głosowania, Przewodniczącym został wybrany Pan Wojciech Hus, a Wiceprzewodniczącym Pan Marek Frącek.
Kadencja Powiatowej Rady Rynku Pracy trwa 4 lata i obecna kadencja to okres od 14 sierpnia 2019 r. do 13 sierpnia 2023 r.
Powiatowa Rada Rynku Pracy jest organem opiniodawczo – doradczym starosty w sprawach polityki rynku pracy. Do zakresu jej należy w szczególności:
1) inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w powiecie;
2) ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy;
3) opiniowanie projektu regionalnego planu działań oraz okresowych sprawozdań z jego realizacji;
4) opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy dla samorządu powiatu na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowanie innych fakultatywnych zadań oraz opiniowanie opracowanych przez powiatowe urzędy pracy propozycji przeznaczenia środków Funduszu Pracy będących w dyspozycji samorządu powiatu i sprawozdań z ich wykorzystania;
5) składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, w tym opinii o zasadności kształcenia w danym zawodzie zgodnie z potrzebami rynku pracy, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w powiecie;
6) ocenianie okresowych sprawozdań z działalności powiatowych urzędów pracy oraz przedstawianie Radzie Rynku Pracy okresowych sprawozdań i wniosków w sprawach zatrudnienia;
7) delegowanie przedstawicieli do komisji konkursowej dokonującej wyboru kandydata na stanowisko dyrektora powiatowego urzędu pracy;
8) opiniowanie wniosków o odwołanie dyrektora powiatowego urzędu pracy;
9) opiniowanie kryteriów wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców;
10) współpraca z powiatowymi radami dialogu społecznego, w szczególności w zakresie inicjowania programów i partnerstwa na rzecz wzrostu zatrudnienia i rozwoju rynku pracy.
Powiatowe Rady Rynku Pracy opiniują także:
1) celowość realizacji programów specjalnych, biorąc pod uwagę w szczególności:
a) liczbę osób objętych programem i kryteria doboru tych osób,
b) zakładane rezultaty programu specjalnego, w tym przewidywaną efektywność kosztową i zatrudnieniową,
c) koszty realizacji programu specjalnego, w tym poszczególnych przedsięwzięć;
2) proponowane przez starostę zmiany realizacji programów specjalnych;
3) celowość realizacji Programu Aktywizacja i Integracja, o którym mowa w art. 62a ustawy o promocji (…), biorąc pod uwagę w szczególności:
a) kryteria doboru bezrobotnych,
b) zakładane efekty realizacji Programu Aktywizacja i Integracja.
Podczas posiedzenia Powiatowa Rada Rynku Pracy w Krasnymstawie zapoznała się z informacją o sytuacji na rynku pracy w powiecie krasnostawskim wg stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku oraz podjęła uchwałę w sprawie zmian w podziale środków Funduszu Pracy na poszczególne programy rynku pracy na 2019 rok.
Członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Krasnymstawie w sprawach bieżących podjęli dyskusję na temat potrzeby zorganizowania wspólnego spotkania wraz z przedstawicielami władz powiatu oraz miasta na temat wypracowania wspólnej strategii w kierunku poprawy sytuacji na rynku pracy w powiecie krasnostawskim.