W dniu 5 kwietnia br. w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie otwarto nową wystawę pt. „Krzyż i swarzyca. O synkretycznej symbolice Świąt Wielkiej Nocy”.
Ekspozycja przybliża nieco zapomniany wymiar Świąt Wielkanocnych celebrowanych na dawnej wsi. Wiele spośród kultywowanych do dziś zwyczajów ma swe źródło w wierzeniach przedchrześcijańskich. Mimo że wypełnione chrześcijańską treścią, w formie pozostały pogańskie, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Święcenie ognia, przygotowywanie pisanek i palm, topienie Marzanny czy obchody z Gaikiem są echami czasów, o których wspominają wcześni chrześcijańscy kronikarze. Wzmianki te, mimo że obarczone dużą dozą subiektywizmu są jednak cennym źródłem informacji o zwyczajach świątecznych Słowian.
Na przestrzeni wieków doszło do bardzo ciekawej symbiozy praktyk magicznych ze ściśle religijnym wymiarem świętowania. Na wystawie zostały zaprezentowane w sposób plastyczny zarówno dawne zwyczaje świąteczne, jak i prace twórców ludowych (obrazy, rzeźby, płaskorzeźby) mające charakter stricte chrześcijański.
Autorem wystawy jest Mateusz Soroka, a eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie oraz ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Wystawę będzie możliwa do obejrzenia do dnia 31 maja br.