Czytelnia Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie we wtorkowe popołudnie zgromadziła miłośników historii, którzy wsłuchali się w słowa autora na temat jego najnowszej książki. Tym pisarzem był ksiądz dziekan Henryk Kapica, zaś dzieło nosi tytuł „W mocy krzyża”.
Zanim jednak bohater opisywanego wydarzenia zabrał głos, jego sylwetkę, osiągnięcia i odznaczenia przybliżyła dyrektor PBP Krasnystaw – pani Elżbieta Patyk. Ksiądz dziekan podziękował za liczne przybycie, po czym przeszedł do omówienia swego najnowszego dzieła. Zaczął od jego genezy, przyznając że główną inspirację do napisania tej książki stanowiły dokumenty Instytutu Pamięci Narodowej. Były one świadectwem zmagania księdza i wspólnoty wiernych z systemem totalitarnym. Dlatego też swoją najnowszą publikację ksiądz dziekan traktuje jako hołd i dziękczynienie wobec tych, którzy wspólnie z nim tworzyli dzieje parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i miasta Rejowiec Fabryczny w tamtym okresie.
Książka „W mocy krzyża” nie jest publikacją oczywistą. Jej różnorodność objawia się m.in. szerokim zakresem poruszanych tematów. Pierwsza część traktuje o niepublikowanych do tej pory faktach związanych z powstaniem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, m.in. zawiera słownik osób zaangażowanych w budowę kościoła. Inną istotną część książki stanowi opis sylwetek „nadzwyczajnych parafian”, którzy szczególnie zapadli księdzu dziekanowi w pamięci. Swój wkład w książkę wniosła także pani Grażyna Czapska – główna projektantka wnętrza rejowieckiego kościoła. Ciekawym fragmentem publikacji jest opis programu ideowego kościoła, począwszy od genezy nazwy, poprzez znaczenie ulokowanych w kościele kaplic, po symboliczne elementy znajdujące się w bezpośrednim jego otoczeniu.
Ksiądz dziekan w swej publikacji pochyla się również nad historią małej ojczyzny – Rejowca Fabrycznego i wsi znajdujących na jego obecnych terenach. Czytelnik ma więc szanse zapoznać się z dziedzictwem wsi Stajne i innych okolicznych miejscowości.
Po zakończeniu prezentacji słowa uznania wobec autora skierowali przedstawiciele władz samorządu terytorialnego i ludzie kultury. Pan Mirosław Księżuk przeczytał list gratulacyjny od pani poseł Teresy Hałas. Podziękowania złożyła także liczna reprezentacja starostwa powiatowego w Krasnymstawie. Ciepłe słowa z życzeniami dalszej pracy twórczej przekazał pan starosta Andrzej Leńczuk. Do życzeń dołączyli się: wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu panią Justyną Przysiężniak i panem Mirosławem Księżukiem, przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Rady Powiatu panią Ewą Nieścior i Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji – panią Lidią Jurkiewicz. Słowa uznania wyrazili również przedstawiciele samorządu miasta Krasnystaw i miasta Rejowiec Fabryczny. Na koniec zainteresowani mogli nabyć to wydawnictwo wraz z podpisem i dedykacją od autora.
Tomasz Kliszcz
