15 września br. w Krasnostawskim Domu Kultury odbyły się uroczystości związane z rozstrzygnięciem XXIII Konkursu Poezji Więziennej Krasnystaw 2017”. Organizowany od 1994 roku przez Areszt Śledczy w Krasnymstawie.
Celem konkursu jak powiedziała w swoim wystąpieniu ppkł. Anna Adamska- Dyrektor Aresztu Śledczego w Krasnymstawie jest wzbudzanie wśród osadzonych aktywności, rozwoju zainteresowań, inspiracji do twórczego myślenia oraz oddziaływanie wychowawcze poprzez sztukę. Tematyka nadsyłanych prac jest różnorodna, od osobistych refleksji na temat wiary, przemijania, tęsknoty do szarego życia więziennego. Poziom prac jest zróżnicowany, lecz zdecydowaną większość stanowią utwory, które swym autentyzmem wzbudzają zainteresowanie i uznanie jurorów. Pani Dyrektor podkreśliła także to, iż konkurs wpisał się na trwałe w kalendarz imprez kulturalnych polskiego więziennictwa. Wieloletnią tradycją jest również wydawanie niskonakładowych tomików poezji więziennej zawierających nagrodzone i wyróżnione prace. Duża liczba nadsyłanych prac oraz korespondencja od osadzonych świadczą niewątpliwie o popularności konkursu. Dwudziestotrzyletnia już tradycja przedsięwzięcia sprawia, że wciąż jest to atrakcyjna forma kontaktu ze sztuką dla osób przebywających w warunkach izolacji penitencjarnej.
W tym roku wpłynęło 150 zestawów wierszy z jednostek penitencjarnych. Jury dokonało oceny nadesłanych prac i wyłoniło trzy laureatki tegorocznego konkursu. Nagrody główne przyznano trzem osadzonym przebywającym w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu.
Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie płk Włodzimierz Jacek Głuch, a także dyrektorzy aresztów śledczych i zakładów karnych z terenu województwa lubelskiego, przedstawiciele władz państwowych, służb mundurowych, władze samorządowe, duchowni, dyrektorzy placówek powiatowych i miejskich.
W imieniu Pana Starosty Janusza Szpaka głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Pan Marek Nowosadzki, który w swoim wystąpieniu podkreślił rangę konkursu i jednocześnie zaproponował organizatorom, aby od przyszłej edycji konkurs nosił imię Artura Nowosada, który był inicjatorem i pomysłodawca konkursu. Pan Artur był funkcjonariuszem służby więziennej i radnym rady miasta Krasnystaw.
W części artystycznej wystąpił „Inny Kwartet”, wykonujący muzykę poważną jak również rozrywkową. Są częścią najstarszej orkiestry symfonicznej w Polsce: Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
