Powiatowa Biblioteka Publiczna po raz kolejny mile nas wszystkich zaskoczyła. W piątkowe popołudnie, 21 kwietnia 2017r. właśnie w bibliotece odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone Annie Kamieńskiej. Swoją mamę - poetkę, urodzoną w Krasnymstawie, wspominał jej syn. Paweł Śpiewak przyjechał do Krasnegostawu na zaproszenie Powiatowej Biblioteki Publicznej i pani Marzeny Marioli Podkościelnej, która przeprowadziła z nim niezwykłą rozmowę-wywiad. Licznie zgromadzeni goście mieli możliwość usłyszeć wyjątkowe wspomnienia o Annie Kamieńskiej i jej mężu Janie Śpiewaku w relacji ich syna, który jest socjologiem, historykiem idei, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Spotkanie było pełne poezji, osobistych wspomnień i obrazów, które zachował w swojej pamięci i sercu Paweł Śpiewak. Dotyczyły one między innymi domu rodzinnego, pełnego ciepła, opiekuńczego, gdzie najważniejsze były relacje z innymi i rozmowy. Domu o intensywnym zapachu kawy, pełnego książek, świątków i ludowych rzeźb.
Anna Kamieńska żyła poezją, a w jej wierszach jest zawarte całe jej życie. Była osobą bardzo pracowitą, jej zdolność koncentracji i zorganizowania była imponująca. Za życia opublikowała niemal sto książek: zbiorów poezji, opowiadań, powieści, refleksji, wspomnień, esejów i felietonów o poezji, przekładów, opracowań redakcyjnych, wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci oraz książek o tematyce religijnej. Odpoczywała czytając kryminały, lubiła też chodzić do kina, a jej ulubionym filmem była „Ballada o żołnierzu”. Była osobą wszechstronną, znała kilka języków, a pod koniec życia, gdy religia stała się dla niej bardzo ważna nauczyła się języka hebrajskiego. Najważniejsze dla niej były zawsze poezja (wydała 27 tomów poezji) oraz Biblia. Studiom nad Biblią poświęciła wiele esejów i dwie książki. Umarła nagle w wieku 66 lat. W trakcie uroczystości pogrzebowych prymas Józef Glemp nazwał ją „Prorokini Anna”.
Na spotkaniu nie zabrakło wierszy poetki w interpretacji jej syna. Goście mieli możliwość indywidualnej rozmowy z Pawłem Śpiewakiem i wymiany poglądów. Nie zabrakło pytań o relacje i szczególną więź duchową z ks. Janem Twardowskim, który zadedykował poetce swój wiersz ”Śpieszmy się”. Goście mogli też otrzymać wybór wierszy poetki z osobistą dedykacją autora wyboru Pawła Śpiewaka, który we wstępie napisał: „Poetę czeka zazwyczaj jeszcze jedna śmierć: jego/ jej wiersze przykrywają nowe tomiki poezji, kolejne wieczory i konkursy literackie. Odchodzi w niepamięć poezja. Ten wybór z ową niepamięcią się zmaga. Anna Kamieńska ma nam coś ważnego do przekazania i wierzę, że może istnieć w świadomości kolejnych pokoleń”.
Za wizytę i niezwykłe spotkanie panu Pawłowi Śpiewakowi podziękowali: Przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki, wicestarosta Henryk Czerniej i naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury. Kultury Fizycznej i Turystyki Marek Majewski, a w imieniu samorządu Krasnegostawu zastępca burmistrza Wojciech Kowalczyk.
