Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się 25 sierpnia w Krasnymstawie. W ostatnich latach organizowano je kolejno w różnych gminach powiatu. W tym roku jednak zdecydowano się na wspólne przygotowanie obchodów wraz z miastem i gminą Krasnystaw na terenie stolicy naszego powiatu. Za miejsce głównej imprezy obrano zaś teren Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie przy ul. Sobieskiego.
Tegoroczne obchody zainaugurowała Msza Święta odprawiona w intencji rolników w kościele pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego, którą koncelebrowali ksiądz dziekan Jarosław Wójcik i ksiądz kanonik Roman Skowron. Po zakończeniu liturgii z placu kościelnego wyruszył uroczysty korowód dożynkowy. Na jego czele szła Miejska Orkiestra Dęta z Brzeska, za nią zaś szli kolejno: członkowie stowarzyszenia historycznego Michalec 1864, starości dożynek powiatowych, uczestnicy obrzędu dożynkowego, a za nimi reprezentacje poszczególnych gmin wraz z wieńcami, samorządowcami ze szczebla gminnego i starostami dożynek gminnych. Wśród reprezentacji wieńcowych dodatkowo zaprezentowali się przedstawiciele ZSP nr 2, CKR w Siennicy Różanej i stowarzyszenia LGD Krasnystaw „Plus”. Ten barwny korowód przeszedł ulicami Krasnegostawu na teren Zespołu Szkół przy ul. Sobieskiego. Przed rozpoczęciem dalszych części uroczystości oficjalnego otwarcia dożynek powiatowych dokonał starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk, po czym wszystkim zebranym przeczytano listy od Prezesa Rady Minstrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka i Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Następnie odbyło się widowisko obrzędowe zainscenizowane i zrealizowane przez panią poseł Teresę Hałas, które nawiązywało nie tylko do tradycji, ale i kanonów literatury i kultury polskiej. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych elementów dożynek, w tym oczywiście ceremonii przekazania chleba. W dalszej części uroczystości wręczono odznaczenia przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Następnie przyszła pora na rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz na najlepsze stoisko gminne. W pierwszym konkursie zwyciężyła gmina Krasnystaw (wieniec wykonany przez panie z KGW w Latyczowie), przed gminami Fajsławice (wieniec autorstwa miejscowego Koła Aktywnych Kobiet) i Gorzków (wieniec uwity przez panią Monikę Winnicką). Najlepszym stoiskiem okazało się to z gminy Żółkiewka, drugie miejsce zajęła gmina Kraśniczyn, a trzecie – gmina Gorzków. W czasie całych dożynek dla zgromadzonych nie zabrakło innych rozrywek, od degustacji mięs i wędlin sfinansowanej z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, poprzez wystawę sprzętu rolniczego, po liczne zabawy zorganizowane w specjalnej strefie dla dzieci. Tradycyjnie już dodatkowych atrakcji dostarczyły także stoiska poszczególnych gmin z terenu naszego powiatu. Głównym wydarzeniem niedzielnego wieczoru był zaś występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który zagrał koncert z okazji jubileuszu XX-lecia samorządu powiatowego. W dalszej części artystycznej wystąpiły zaś: Kapela Cukrowniacy, Kapela wujka Romana i Kapela Uroczysko.
Organizatorzy tegorocznych dożynek powiatowych zadbali o to, żeby każdy uczestnik imprezy spośród bogatej oferty atrakcji znalazł coś dla siebie. Wszyscy uczestnicy razem świętowali zakończenie żniw, a tym samym czasu wytężonej pracy wszystkich rolników. Święto plonów zapewniło tym samym możliwość spędzenia miłych chwil w gronie rodziny i przyjaciół i wspólnego biesiadowania. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie, wspólną zabawę i wyrażanie wdzięczności za tegoroczne plony na krasnostawskich Dożynkach Powiatowych 2019 i Koncercie z okazji 20-lecia Samorządu Powiatu!
