Ostatniego dnia sierpnia br. odbyła się na muzealnym dziedzińcu druga edycja Kina Letniego. Wydarzenie to podobnie jak w roku ubiegłym przyciągnęło wielu widzów. Podczas wieczoru wyświetlony został film z roku 1994 dotyczący historii Krasnegostawu opowiedzianej przez muzealników, wieloletniego dyrektora muzeum Władysława Fedorowicza oraz archeologa Elżbietę Sobczuk. Film został zrealizowany przez Adama Kulika, filmowca i reżysera z Lublina.
W przerwie między projekcjami zaprezentowane zostały historyczne fotografie Krasnegostawu z okresu I wojny światowej. Na zdjęciach można było zobaczyć piętno działań zbrojnych jakie odcisnęło się na mieście w latach 1914 i 1915. Dziś trudno to sobie wyobrazić, jednak zdjęcia z tamtych czasów są "żywymi" świadkami, opowiadają tragiczną historię wojny. W większości były to zdjęcia z roku 1916 pochodzące z albumu kapitana Carla Büschera, budowniczego austriackiej kolei wąskotorowej na linii Bełżec-Zamość-Krasnystaw-Trawniki.
Druga produkcja wyświetlona w piątkowy wieczór została zrealizowana przez Muzeum Utracone i nosi tytuł "Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej". Warto dodać, iż Projekt Muzeum Utracone ma na celu wspieranie działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związanych z odnajdywaniem i odzyskiwaniem zabytków należących niegdyś do polskich zbiorów muzealnych. Lato niestety się już kończy, ale muzeum już teraz zaprasza na kolejną edycję Kina Letniego w przyszłym roku. Do zobaczenia w muzeum!
