26 lutego 2018 r. w I LO im. Władysława Jagiełły gościł prof. dr hab. Roman Doktór – pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wizyta Pana Profesora w I LO była możliwa dzięki przedsięwzięciu edukacyjnemu (skierowanemu do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych) „Książka z plecaka”, którego inicjatorem i koordynatorem jest pracownik Instytutu Filologii Polskiej (Katedry Literatury Współczesnej) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr hab. Lech Giemza.
Pan Profesor przeprowadził zajęcia dla młodzieży, które poświęcone były analiziei interpretacji wiersza Zbigniewa Herberta. Spotkanie trwało 90 minut, było symulacją uniwersyteckich warsztatów z elementami wykładu, na bazie wiedzy i umiejętności uczniów liceum. Wzięła w nich udział przede wszystkim młodzież z klas humanistycznych oraz nauczycielki języka polskiego. Nietypowa lekcja bardzo podobała się wszystkim uczestnikom.
Pierwsza część zajęć była oparta na analizie wiersza pt. „Węgrom 1956” z II tomu poezji „Hermes, pies i gwiazda” Z. Herberta. Pan Profesor na wstępie omówił kilka zagadnień teoretycznych dotyczących poezji. Następnie wspólnie z uczniami dokonał szczegółowej analizy utworu, wzbogaconej o liczne dyskusje naukowe. Pan Profesor mówił o wierszu w pasjonujący sposób, wzbudzając w słuchaczach zainteresowanie. Zanim uczniowie zdążyli się obejrzeć, pierwsza lekcja szybko minęła – w bardzo miłej atmosferze.
Druga część warsztatów była poświęcona interpretacji wiersza. Wówczas uczniowie mieli okazję wykazać się wyobraźnią oraz znajomością historii. Wspólnie z Panem Profesorem, w drodze otwartej dyskusji, rozważali odwołania do wydarzeń historycznych. W oparciu
o wskazówki starali się zinterpretować utwór. Uczniowie chętnie zabierali głos i przedstawiali swoje pomysły. Prowadzący odpowiednio komentował każdą z propozycji i wspólnie udało się dotrzeć do właściwych konkluzji. Na sam koniec Pan Profesor omówił kilka zagadnień historycznych, związanych z omawianym utworem, co było interesującym podsumowaniem i zwieńczeniem zajęć.
Uczniowie wyszli z lekcji zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Z niecierpliwością będą czekali na kolejną możliwość uczestniczenia w tak niezwykłych zajęciach. Koordynatorem wydarzenia była p. Dorota Matysiak.
Uczestniczka zajęć - Karolina Koterwas, klasa IIIC
