W dniu 14 grudnia br. w KDK Krasnystaw odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ,,A PO CO MI TO” zorganizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, a w szczególności przez panie: Ewę Adamczuk, Beatę Filipiak, Alicję Galińską i Katarzynę Gruszczyńską.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych, klas IV – VI z Krasnegostawu. Każda szkoła zgłosiła do konkursu po trzy pięcioosobowe zespoły, łącznie w konkursie wzięło udział 45 uczniów.
Organizatorze mieli na celu promowanie zdrowego stylu życia, zapoznanie uczniów z wiedzą na temat różnych substancji zmieniających świadomość oraz skutków ich zażywania. Ponadto w trakcie konkursowych zmagań uczestnicy jak i obserwatorzy mieli możliwość kształtowania umiejętności asertywnego odmawiania użycia środków odurzających w sytuacjach presji grupy rówieśniczej.
Niezwykle atrakcyjnie wypadły talenty aktorskie i plastyczne uczniów biorących udział w tej jakże potrzebnej rywalizacji. Zmagania powodowały rozwijanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie, a także rozwijanie kreatywności oraz twórczego myślenia.
Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Edyta Kisiel – dyrektor PP-P w Krasnymstawie, przewodnicząca jury, Alicja Grabiec – pełnomocnik Burmistrza Krasnegostawu ds. profilaktyki uzależnień, Marek Majewski – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Magdalena Wróbel – instruktor Pracowni Plastycznej KDK
i Marta Zorska – instruktor Pracowni Rękodzieła Artystycznego KDK.
Na konkurs składały się trzy konkurencje. W pierwszej z nich wszystkie zespoły miały za zadanie odegranie scenki, pokazującej w jaki sposób młody człowiek może zachować się w sytuacji, gdy jest namawiany do sięgnięcia po jakąś używkę. Natomiast drugą konkurencją było wykonanie przez każdy zespół plakatu pt. „STOP UŻYWKOM”, który miał zniechęcać młodych ludzi do sięgania po używki.
Scenki i plakaty były oceniane nie tylko przez jury. Widzowie - uczniowie klas IV-VI miejskich szkół podstawowych, nauczyciele i pedagodzy szkolni – dysponowali również po jednym głosie, który mogli oddać na najlepsze ich zdaniem prezentacje i plakaty.
Do trzeciej konkurencji - turnieju wiedzowego – przeszło sześć najlepszych zespołów, które w łącznej klasyfikacji po dwóch konkurencjach otrzymały najwięcej punktów od jury i od publiczności. Pytania turniejowe wymagały od uczniów szerokiej wiedzy dotyczącej problematyki uzależnień od alkoholu, nikotyny i dopalaczy oraz właściwości substancji uzależniających.
I miejsce zajęli uczniowie klasy V z SP nr 5 przygotowani pod kierunkiem pani Renaty Marczewskiej - zespół MIĘTOWY w składzie:
- Diana Smorga
- Milena Lis
- Szymon Droździel
- Paweł Dziedzic
- Maja Wieleba
II miejsce przypadło uczniom klasy VI b ze Szkoły Podstawowej Nr 4, przygotowanych przez panią Agnieszkę Rybczyńską - Manachiewicz - zespołowi NIEBIESKIEMU w składzie:
- Michał Wojciechowski
- Gabriela Kazimierska
- Michał Szymoniak
- Sebastian Lewandowski
- Kornel Piwko
III miejsce zdobyli uczniowie klasy Va Szkoły Podstawowej Nr 1, przygotowani przez Panią Agnieszkę Siedlecką – zespół ŻÓŁTY w składzie:
- Alicja Czerniak
- Zofia Bojarczuk
- Bartłomiej Soczyński
- Oliwia Kmieć
- Kinga Bak
