Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Jagiełły w dniu 21 kwietnia br. wzięli udział w finale ogólnopolskiego konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „ Sprzeciw”, który odbył się w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczniowie w I etapie konkursu przygotowali akt oskarżenia na podstawie kazusu. Informacja o zakwalifikowaniu się do II etapu wzmogła działania przyszłych prawników. Dzięki uprzejmości pani Joanny Smyk - prezes Sądu Rejonowego w Krasnymstawie oraz pana wiceprezesa Pawła Tobały uczniowie Jagiełły mogli wziąć udział w rozprawach, a także wysłuchać merytorycznych wskazówek, związanych z przebiegiem procesu i technikami prawniczymi, co okazało się niezwykle przydatne w czasie rozgrywki finałowej.
W finale wzięło udział 5 szkół z całej Polski (I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, Liceum Ogólnokształcącemu im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie, Zespół Szkół Nr 2 im. A. Świętochowskiego w Łukowie, III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie). Każda drużyna składała się z 6 osób. Zadanie polegało na przeprowadzeniu symulacji rozprawy sądowej w procesie karnym do przygotowanego wcześniej aktu oskarżenia. Młodzi adepci prawa losowali drużyny, z którymi przyszło im się zmierzyć. Każda ze szkół dwukrotnie reprezentowała swoje umiejętności przed zawodowymi sędziami, raz występując jako strona oskarżająca i drugi raz jako broniąca.
W skład zwycięskiej drużyny weszli: Julia Gleń-świadek oskarżenia, Martyna Marczewska- świadek obrony, Joanna Wypych-oskarżyciel posiłkowy, Arkadiusz Fidecki-prokurator, Paweł Goncikowski- adwokat, Wojciech Rogowski-oskarżony. Są to uczniowie klasy II o profilu humanistycznym i europejskim. Każda ze stron musiała wykazać się wiedzą merytoryczną, szybkością działania i umiejętnością przewidywania. Uczniowie wygłaszali mowy, odpowiadali na pytania strony przeciwnej, powoływali świadków. Emocje były niesamowite, należało obronić swoje stanowisko, a trudno było przewidzieć, co zrobi drużyna przeciwna. Nasi „prawnicy” wykazali się niesamowitą przebiegłością i tuż przed zamknięciem przewodu sądowego zmienili kwalifikację prawną czynu, co zaskoczyło drużyny przeciwne, które nie były przygotowane na taki manewr.
Po całym dniu zmagań w wielkim finale spotkały się dwie najlepsze drużyny - uczniowie I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Reprezentanci Jagiełły występowali w roli oskarżyciela, a reprezentanci Puław w charakterze oskarżonego. O wyborze stron procesu zadecydował rzut monetą.
Ostatni proces był pełen napięcia, ale świadomość, że drużyna jest w finale dodała siły i mocy naszym uczniom. Sędziowie oceniali merytoryczność wypowiedzi, zdolność przekazania informacji w sposób zwięzły i zrozumiały, pewność siebie oraz opanowanie (w tym także umiejętność odpowiadania na pytania). Ponadto oceniano kulturę i zachowanie na sali sądowej, a także umiejętność przekonania słuchacza do swoich racji.
Po naradzie sędziowskiej zwycięską drużyną okrzyknięta została reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, przygotowana przez panią Annę Patejuk - nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, kodeksy, książki prawnicze. Wezmą także udział w warsztatach prawniczych w Warszawie i Lublinie. Serdecznie gratulujemy.
