8 czerwca egzaminem z języka polskiego zaczęły się tegoroczne matury. Zgodnie z decyzją ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego egzaminy dojrzałości w 2020 roku mają odbyć się w dniach od 8 do 29 czerwca, a planowany jest także dodatkowy termin dla uczniów, którzy nie będą mogli podejść zdawać egzaminu ze względów zdrowotnych. Szef resortu edukacji poinformował także, że ze względu na pandemię w tym roku nie odbędą się matury ustne.
Tegoroczne matury w powiecie krasnostawskim zainaugurował egzamin z języka polskiego (zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym), który odbył się 8 czerwca. Następnego dnia maturzyści zmierzyli się z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym. Ne środę, 10 czerwca przewidziano oba poziomy egzaminów z języka angielskiego. Z kolei od 15 czerwca maturzyści podchodzą do testów z wybranych przedmiotów. Wyniki wszystkich egzaminów mamy poznać do 11 sierpnia.
W naszym powiecie na 229 absolwentów szkół ponadpodstawowych 191 podjęło się zdawania egzaminu dojrzałości. W I LO im. Wł. Jagiełły było to 100% absolwentów, czyli 62 osoby. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku II LO im. C.K. Norwida w Krasnymstawie, gdzie do testów podeszło 47 absolwentów. Z kolei w pozostałych placówkach do matur przystąpiło: 25 osoby z ZS nr 1 im. T. Kościuszki (z 32 abiturientów kończących naukę w tej placówce), 44 absolwentów ZS nr 2 im. B. Głowackiego (z 65, jakich ukończyło w tym roku ZS nr 2) i 13 absolwentów ZS w Żółkiewce (na 23 osoby, jakie skończyły naukę w tym roku).
W każdej ze szkół matury przebiegły jak dotąd bez zakłóceń. Uprzednio zastosowano wszystkie środki i zasady bezpieczeństwa oraz procedury przeprowadzania egzaminu maturalnego ujęte procedurach przygotowanych dla szkół w związku z tegoroczną sytuacją epidemiczną. Są to zasady dotyczące m.in.: obecności na terenie szkoły osób podczas trwania egzaminów, środków ochrony osobistej zdających oraz innych osób biorących udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów, w tym dotyczące zakrywania ust i nosa, środków bezpieczeństwa związanych z organizacją sal egzaminacyjnych i wytycznych określających sposób postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u zdających lub członków zespołu egzaminacyjnego. Same egzaminy przebiegają dotychczas bez zastrzeżeń i z zachowaniem wszelkich procedur. Absolwenci są zdyscyplinowani, przychodzą zgodnie z wyznaczonym czasem, zachowane są także wszelkie środki bezpieczeństwa.
Przypomnijmy, że zdający muszą przystąpić w sumie do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz obowiązkowo do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Aby zdać egzamin dojrzałości, maturzysta musi uzyskać z wszystkich przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30% możliwych do zdobycia punktów. Osoby, którym nie uda się zdać jednego obowiązkowego egzaminu, mają prawo do poprawki 8 września. Abiturienci, którzy nie zdadzą więcej niż jednego egzaminu, do poprawek mogą przystąpić dopiero za rok.