W dniu dzisiejszym (09.03.2016r.) w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli służb, inspekcji i straży. Głównym tematem spotkania było omówienie współdziałania organów administracji publicznej z powiatowymi jednostkami stojącymi na straży bezpieczeństwa.
Niemalże dokładnie dwa lata temu doszło do podtopienia znacznych ilości gospodarstw i posesji położonych na terenie powiatu. Co prawda w bieżącym roku nie było pokaźnych opadów śniegu, jednak jak podają służby meteorologiczne znaczne opady deszczu, a nawet śniegu mogą pojawić się jeszcze na przełomie miesiąca marca i kwietnia. Stąd też starosta Janusz Szpak zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Komendanci Państwowej Straży Pożarnej bryg. Dariusz Pylak i bryg. Zbigniew Bojarczuk wraz z dowódcą JRG bryg. Adamem Niemczykiem przedstawili siły i środki jakimi dysponują wraz z jednostkami OSP na terenie naszego powiatu. Wskazali na pozyskanie dwóch pomp o dużej wydajności oraz samochodu, które są niezbędne podczas podtopień.
Zwrócono uwagę na prawidłowe przygotowanie Gminnych Planów Ochrony Przeciwpowodziowej oraz informacje z poszczególnych gmin na temat stanu gotowości na wypadek wspomnianych zagrożeń. Mówiono także o stanie przepustów i rowów melioracyjnych, które są niejednokrotnie przyczyną niszczenia dróg.
O zadaniach i stanie przygotowania mówili również przedstawiciele Policji z-ca komendanta mł. insp. Ireneusz Wojewoda i naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Zbigniew Sochaczewski.
O możliwościach udzielania pomocy poszkodowanym przez krasnostawski SP ZOZ poinformował dyr. Piotr Matej, natomiast o likwidacji zagrożeń epidemiologicznych mówiła dyr. PSSE pani Barbara Niewiadomska.
Nowo powołany Powiatowy Lekarz Weterynarii pani Małgorzata Kalinowska w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wszelkie problemy związane z ewakuacją zwierząt na zagrożonych terenach. Poinformowała także o wydanej decyzji odstrzału sanitarnego dzików, który obowiązuje na terenie czterech gmin: Łopiennik Górny, Krasnystaw, Kraśniczyn i Siennica Różana.
Ustalono, że Zarząd Zarządzania Kryzysowego zwróci się do samorządów gminnych o podanie informacji dotyczącej stanu gotowości na wypadek zagrożenia powodzią.
