W ramach Światowego Dnia Chorego obchodzonego 11 lutego Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz członkowie organizacji Młodzi Medycy we współpracy z EMSA pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie oraz w porozumieniu z II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie zorganizują akcję profilaktyczną zatytułowaną „My, Wy, Oni – badamy, zapobiegamy, pomagamy!” nie tylko dla społeczności szkolnej, ale także dla całego powiatu krasnostawskiego. Akcja profilaktyczna odbędzie się w holu głównym II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie w godzinach 9.00-17.00.
Program akcji obejmuje bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi z wykrywaniem migotania przedsionków, pomiary poziomu glukozy we krwi, porady położnicze, pokazy chustowania noworodka i niemowlęcia. Poza tym jednym z głównych punktów akcji będą kursy pierwszej pomocy przeprowadzone przez doświadczonych studentów pod wprawnym okiem absolwenta II LO w Krasnymstawie, Mateusza Waśkiewicza, studenta UM w Lublinie, Koordynatora ds. Promocji i Informacji Organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie w Lublinie oraz inicjatora wyjazdów szkoleniowych z medycyny ratunkowej i internistycznej w Centrum Symulacji w Suwałkach dla kierunku ratownictwo medyczne i kierunku lekarskiego. W ramach kursu zainteresowani będą mieli również możliwość poznania tajników intubacji.
Odwołując się do hasła akcji, nie tylko badamy i zapobiegamy własnym chorobom, ale również pomagamy innym w walce o życie. W związku z tym dzień 11 lutego 2016 roku będzie Dniem Dawcy Szpiku. W godzinach 10.00-16.00 w II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej (w holu głównym) członkowie organizacji Młodzi Medycy przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie przy współpracy z Fundacją DKMS umożliwią zarejestrowanie się jako Potencjalny Dawca Szpiku Kostnego. Jest to bez wątpienia pierwsze w historii miasta wydarzenie poruszające temat walki z nowotworami krwi i innymi chorobami hematologicznymi. Zgodnie z założeniem Fundacji DKMS „Misją Fundacji DKMS jest walka z białaczką i nowotworami krwi, dlatego naszym celem jest znalezienie dawcy dla każdego chorego na świecie”.
Główna pomysłodawczyni Dnia Dawcy Szpiku w Krasnymstawie, Aleksandra Czerniak, studentka UM w Lublinie, członek organizacji Młodzi Medycy oraz wolontariuszka Fundacji DKMS Polska mówi: „Jako organizatorzy akcji cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z tak dużym poparciem i zainteresowaniem. Jako absolwentom II LO im. C. K. Norwida jest nam niezmiernie miło móc wrócić do rodzinnego miasta z tak szlachetną inicjatywą, jak akcja profilaktyczna dla uczniów II LO oraz wszystkich mieszkańców powiatu krasnostawskiego. Podczas Dnia Dawcy Szpiku wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. To nic nie boli, nic nie kosztuje, wymaga tylko chęci i poświęcenia odrobiny czasu na rejestrację. W celu ułatwienia zapisu chętne osoby będziemy rejestrować w dwóch placówkach: w II LO i w SPZOZ w Krasnymstawie. Rejestrując się jako Potencjalny Dawca Szpiku, trzeba mieć świadomość, że czyni się to w najwyższym celu - w celu ratowania życia drugiego człowieka. Należy jednak wiedzieć, że w przeciągu 10 lat działalności Fundacji tylko 5% zarejestrowanych Potencjalnych Dawców odnalazło swojego bliźniaka genetycznego, któremu można było oddać szpik kostny. Ze względu na krążące mity na temat pobierania szpiku już teraz chcemy rozwiać wątpliwości. Szpik nie jest pobierany z kręgosłupa! Oddanie szpiku nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu dawcy a wszystkie późniejsze kroki w związku ze sfinalizowaniem procedury dawstwa są opłacane przez Fundację DKMS. Istnieją dwie metody pozyskania komórek macierzystych:
- Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
- Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Gorąco zachęcam do zapoznania się ze szczegółami bycia Potencjalnym Dawcą Szpiku oraz ewentualnej rejestracji. Informacje dostępne są na stronie www.dkms.pl oraz www.poltransprant.pl
Podziel się cząstką siebie! Dołącz do nas i zostań bohaterem!
Bo to właśnie Ty możesz uratować komuś życie!”
Serdecznie zapraszamy!